Przeskocz do treści

GQRX odbiornik software dla linuksa.

GQRX jest programem umożliwiającym korzystanie z dongli RTL pod linuksem. Na samym początku warto skonfigurować urządzenie. Klikamy w ikonkę symbolizującą kartę komputerową, jako druga na toolbarze lub z menu "File" wybrać opcję "I/O Devices". Powinno nam się ukazać okno, które należy wypełnić jak poniżej:

Jeżeli korzystamy z konwertera częstotliwości na stałe podłączonego do dongla to możemy w pozycji LNB LO wpisać wartość przesunięcia, dzięki czemu nie potrzeba będzie w głowie przeliczać podglądanego zakresu częstotliwości.

Opis kilku najważniejszych funkcji programu.

Główne okno programu podzielone jest na kilka sekcji, zasadniczą cześć ekranu zajmuje u góry wykres liniowy, u dołu wodospad reprezentujący aktywne częstotliwości. Nad wykresami jest cyfrowy wskaźnik pokazujący częstotliwość na której jest kursor (pionowa kreska na wykresie), obok z prawej s-meter.

Po prawej są dwa panele sterujące programem ustawione pionowo podzielone na zakładki.

Pierwsza zakładaka Iput Controls

  • LNB LO - (Local oscilator) przesuniecie o częstotliwość konwertera
  • Hardware AGC - włączenie sprzętowej autoatycznej kontroli wzmocnienia w donglu
  • LNA Gain - reczne ustawienie wzmocnienia.
  • Freq. corection - poprawka jaką możemy uwzględnić w programie jeżeli znamy wartość błędu naszego dongla.

Kolejna zakładka Reciver Options.

Na samej górze cyfrowy licznik wskazujący szerokość analizowanego pasma (szerokość szarego pola wokół kursora) wyrażona w MHz. Szerokość ta zmienia wraz z wyborem emisji np. AM, FM, LSB.

  • Filter - kilka domyślnych ustawień szerokości pasma.
  • Mode - wybór dekodowania emisji
  • AGC - wybór szybkości automatyki wzmocnienia
  • Squelch - poziom szumu od którego program zaczyna analizować
  • NB1 i NB2 to filtry czyszczące z szumu.

Zakładka Audio

Zasadnicza część panelu to wykres sygnału po demodulacji. Poniżej cztery ikony pogrupowane w trzy i jedna. Pierwsza z komputerami to włączenie streamu sygnały poprzez sieć. Druga to włączenie lub wyłączenie nagrywania sygnału. Trzecia to odtworzenie nagranego wcześniej sygnału. Ostatnia z prawej strony to otwarcie okna do konfiguracji miejsca zapisy sygnału na dysku oraz ustalenia adresu IP i portu dla streamingu sygnału.